Kolejne przypadki omikrona w Polsce. Prof. Boroń-Kaczmarska: pandemia się rozpędza

- Nasze życie trwa aktywnie - nie tylko chronimy się przed chorobą, ale także pracujemy, podróżujemy, zatem transmisja jakiegokolwiek wariantu wirusa jest możliwa - mówiła w Polskim Radiu 24 lekarz zakaźnik prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Te warianty namnażają się w środowiskach, gdzie jest dużo osób niezaszczepionych, w związku z czym spora  grupa osób jest zakażona - dodała.

2022-01-07, 18:00

Kolejne przypadki omikrona w Polsce. Prof. Boroń-Kaczmarska: pandemia się rozpędza
Prof. Boroń-Kaczmarska oceniła, że pandemia w Polsce dopiero się rozpędza wskutek występowania wariantu omikron. Foto: blvdone/ Shutterstock

W Polsce wykryto dotychczas 112 zakażeń wariantem omikron koronawirusa - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie nowa mutacja koronawirusa odpowiada za mniej więcej 3 proc. wszystkich zakażeń w kraju. Szef resortu zdrowia powiedział, że ciągu miesiąca należy się spodziewać znaczącego wzrostu liczby zakażeń wywołanego tym wariantem. 

"Pandemia cały czas się rozpędza"

- Pandemia cały czas się rozpędza w naszym kraju - powiedziała w Polskim Radiu 24 specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Na razie mamy ponad 100 wykrytych zakażeń omikronem, ale zobaczymy, co będzie w ciągu najbliższych dni. Kolejne warianty zwiększają ryzyko zakażenia głównie z uwagi na fakt, że mutacje w określonym regionie materiału genetycznego wirusa powoduje, że ten wirus jest coraz bardziej zakaźny. Tak było i jest z wariantem delta i jeszcze bardziej z wariantem omikron - wskazała gość "Tematu dnia". 

Ekspert przypomniała, że osoby niezaszczepione chorują z reguły gorzej niż osoby zaszczepione. Przyznała, że "już pojawiają się informacje o kolejnym wariancie - ihu, który był izolowany od pacjentów we Francji". - Oczywiście, liczba pacjentów zakażonych tym wariantem jest nieduża. Zobaczymy, na ile łatwo ten wariant szerzy się między ludźmi i na ile łatwo przenosi się z kraju do kraju. Nasze życie trwa aktywnie - nie tylko chronimy się przed chorobą, ale także pracujemy, podróżujemy, zatem transmisja jakiegokolwiek wariantu wirusa jest możliwa - mówiła rozmówca Aleksandra Ziemiańczyka. 

- Mamy pewne możliwości ograniczenia ryzyka wytwarzania tych wariantów. Te warianty namnażają się w środowiskach, gdzie jest dużo osób niezaszczepionych, w związku z czym spora  grupa osób jest zakażona. W Polsce jesteśmy niezbyt dużym krajem, skupiska ludzi są w dużych miastach, ale są też regiony mniej zaludnione i ryzyko wytwarzania naszych własnych wariantów genetycznych SARS-CoV-2 jest na szczęście dosyć małe - dodała prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: pandemia omikrona w Polsce się rozpędza ("Temat dnia/ Gość PR24") 10:08
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o sytuacji pandemicznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych i zdrowia publicznego, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego)

REKLAMA

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 17.47


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej